Organik Çiğ sebze yemek tarifleri

RAW FOOD - Çiğ Beslenme Proğramı

Raw Food’u, bilimsel bakış açısıyla sağlıklı ve dengeli bir beslenme sistemi olarak nasıl yaşamınıza uyarlayabileceğinizi öğrenirken, bu besinleri gurme bakış açısıyla popüler restoranlarda sunulduğu şekilde hazırlayabileceksiniz.
Bu programın teori bölümü konunun uzmanları tarafından, uygulama bölümü ise gurme şef tarafından İstanbul Gedik Üniversitesi’nin donanımlı mutfağında verilecektir.
Program Raw Food besinler hakkında kapsamlı bilgileri, yararlarını ve kullanımlarını, Raw Food hazırlanmasında gerekli tüm mutfak ekipmanları, uygulamalı anlatımları ve daha fazlasını içeriyor.

Başvuru Yap

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

0 out of 5

Kurutulmuş Körili Kaju Fıstığı

19.00

Kaju fıstığı, diğer fındıklara oranla düşük yağ içerir ve bu özelliğinden dolayı kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Kolesterole etki etmez ve antioksidan özelliğinden dolayı kalp sağlığını destekler. Ayrıca Ürünümüz köri soslu olduğu için, vucut sağlıgına çok faydalı baharatları içerisinde muhteva etmektedir.

Köri; içinde kimyon, zerdeçal, demirhindi, kişniş, karanfil, kakule, kırmızıbiber ve zencefil bulunduran bir çeşit karışım baharatıdır.

0 out of 5

Organik Kurutulmuş Tarçınlı Ceviz

18.00

Yüksek enerji ve besin değerine sahip sağılıklı bir atıştırmalık olan Organik Kurutulmuş Tarçınlı Ceviz ile gün boyu enerjik kalın..

İçindekiler:  Ceviz, Elma Suyu konsantresi, Hindistan Cevizi Şekeri, Tarçın (%0,8)

Bu Eşsiz Lezzeti hemen şimdi alabilirsiniz.

0 out of 5

Kurutulmuş Kale Cips Raw Vegan

16.00

Krakerlerimiz neden yüksek besin değerine sahiptir?

Krakerlerimizi ‘Yaşayan Çiğ Besinler’ olarak adlandırıyoruz.

Krakerlerimizin yapımında kullandığımız sebze, meyve, kabuklu yemişler ve süper besinlerin en tazesini ve en doğalını seçiyoruz. İçerdikleri enzimleri ve mineralleri aktif hale getirmek için filizlendiriyor ve ekstra besin değeri kazandırıyoruz.