Raw food istanbul

SAĞLIKLI YAŞAM: RAW FOOD Sertifika Programı

İstanbul Gedik Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜYEM) bünyesinde 3 modül olarak SAĞLIKLI YAŞAM: RAW FOOD Sertifika Programı düzenleniyor.

Yiyeceklerin besin değerlerini bozmadan yeni yemek pişirme sanatı olan Raw Food, dünya çapında ilgi gören yeni bir trend. Bu pişirme yöntemi, yiyeceklerin 48 dereceyi geçmeyecek şekilde pişirilerek ya da ısıtılarak hazırlanması anlamına geliyor. Raw Food, geçtiğimiz 20 yılda büyük bir ivme kazanmış olup her geçen gün sayısı daha da artan, sağlıklı yaşam bilincine sahip; sanat, spor, iş dünyası vb. kesimlere mensup kişiler tarafından uygulanıyor.
Raw Food’un sağlığımız için sayısız yararları, hemen her gün dünya çapında basılı ve görsel medyada, röportajlarda, yayınlanan kitap, makale ve bloglarda işleniyor. Günümüzde vegan ve gurme restoranlarının sayısı artıyor. Bu konuya verilen önem çerçevesinde, İstanbul Gedik Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜYEM) bünyesinde 3 modül olarak SAĞLIKLI YAŞAM: RAW FOOD Sertifika Programı düzenleniyor.
Açıklanan bu program ile Raw Food’u, bilimsel bakış açısıyla sağlıklı ve dengeli bir beslenme sistemi olarak nasıl yaşamınıza uyarlayabileceğinizi öğrenirken, bu besinleri gurme bakış açısıyla popüler restoranlarda sunulduğu şekilde hazırlayabileceksiniz.
Bu programın teori bölümü konunun uzmanları tarafından, uygulama bölümü ise gurme şef tarafından İstanbul Gedik Üniversitesi’nin donanımlı mutfağında verilecektir.
Program Raw Food besinler hakkında kapsamlı bilgileri, yararlarını ve kullanımlarını, Raw Food hazırlanmasında gerekli tüm mutfak ekipmanları, uygulamalı anlatımları ve daha fazlasını içeriyor.

Eğitmenler

Dr Pratap
Hindistan doğumlu Dr Pratap Ayurveda doktorudur. Yasamı boyunca vejetaryen olmuş, çiğ beslenme ve detoks uzmanıdır. Son 10 yıldır Ayurveda prensiplerine dayalı wellness ve bütünsel sağlık alanlarında dünya çapında kategorisinde en üst sıralamada olan merkezlerde çelişmiştir. Alkali diyet, çiğ beslenme, naturopatik uygulamalar ayrıca uzmanlık alanıdır. Aralarında çeşitli ülkelerin kraliyet mensupları, ünlüler, politikacılar da olmak üzere yüzlerce hasta tedavi etmiştir. Misyonu, insanlara bütünsel sağlık hakkında bilinçlenmeleri, zihinsel/bedensel şifalanmaları, duygusal özgürlük deneyimlemeleri, sağlıklı yaşlanmaları için Ayurveda`nin kadim bilgeliği, detoks ve bitkisel kökenli besinlerin desteğiyle rehberlik etmektir.

Akademik Özgeçmiş
• Lisans, Ayurveda Tip Bilimi, HNB Garwal University, Uttrakhand, India
• Master derecesi, Yasam Bilimi, Meditasyon ve Yoga, Jain Vishva Bharati University, Ladun, Rajasthan, INDIA.
• Master derecesi, Diploma Naturopathy ve Yogik Bilim, Himalaya devlet Uttaranchal Ayurveda Tip Fakültesi, Dehradun, INDIA.
• Yoga Eğitmenlik Sertifikası, SVYASA, Bangalore, INDIA.
Emine Sahin, Diyetisyen
1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden “diyetisyen” unvanını alarak mezun oldu.
Kariyerinin son on yılında Türkiye’nin ilk well-being şirketinde diyetisyen olarak çalışmanın yanı sıra alkali beslenme, raw food beslenme, ketojenik beslenme, detoks konularında da eğitimler alarak bu konularda da çalışmalarına devam etti. Türkiye’nin ilk “Raw Food” günlük yemek kutularının hazırlanma aşamasında yer aldı. Ayrıca cep telefonları için geliştirilen raw food yemeklerin bulunduğu bir uygulamanın hazırlanması aşamasında da bütün besinsel değerlendirilmelerin ve derecelendirilmelerin yapılması görevini üstlendi. Şu anda çalışmalarına alkali beslenme, raw food beslenme, detoks konularında danışmanlık yaparak devam ediyor.

Eğitim İçerikleri :
3 Modül olarak programlanan eğitimler;
Modül 1 (20 saat)
Raw Food Bilim ve Sanatına Giriş
Modül 2 (40 saat)
Raw Food Bilimi

follow us on instagram @thevegist

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/thevegist/public_html/wp-content/themes/noo-organici/functions.php on line 263

SAĞLIKLI YAŞAM: RAW FOOD Sertifika Programı

ŞİMDİ KAYIT OLUN

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu